Yapı Sistemleri

 • Yapı Sistemleri

  Alba Mekanik olarak,  İnşaat-uygulama,  projelendirme (mimari,statik,tesisat,iç mimari dekorasyon ve peyzaj) ve  Proje Yönetimi (Kontrollük ve danışmanlık)  konularında  ofis, konut, mağaza, restoran, alışveriş merkezlerine yönelik proje tasarımı,kaba, ince işler,dekorasyon ve düzenleme konularında uygulamalar yapmakta , farklı disiplinler arası koordinasyonu bir arada yürüterek çözümler üretmekte, ara süreçleri değerlendirerek bu işlerle ilgili olan danışmanlık ve kontrol hizmetleri vermektedir. Üretilen çözüm ve tasarımlarda kullanıcı ihtiyaçlarının, çağdaş tasarım çözümleri ile karşılanması hedeflenir.

  Yapı işlerinde, fonksiyon ve estetiğin uyumunu göz önünde bulundurarak detaylı projelendirme, kaliteli ve uygun malzeme seçimi, titiz bütçelendirme, uygulamada usta işçilik ve en önemlisi işin zamanında teslimi üzerinde önemle durulur. Kurgulanan mekanlarda ;fonksiyonellik, çağdaş formlar,ihtiyaçların sağlanması, kimliğin mekana yansıtılması üzerinde çözümler aranır. Mekanların plastik kurgusunda, mekan bileşenlerinin birbiriyle olan ilişkileri ile şekillenen, değişim ve gelişime açık, fonksiyonel, çağdaş tasarım anlayışı sergileyen modern kimliklere sahip mekanlar oluşturulur. Müşteri memnuniyeti ve kişiye özel çözümler en önemli prensiptir. Günümüz çağında teknolojinin bizlere sunduğu imkanlarla, sektördeki yenilikleri takip ederek, özümsemek ve bunları ihtiyaç sahipleri için gerek teknik donanım gerekse deneyimli kadrolarımızla, optimum şartlarda teknolojinin gerektirdiği ölçülerde fonksiyonel, estetik, ekonomik ve akılcı çözümlerle sunmak şirketimiz  temel ilkesidir.

İNŞAAT VE UYGULAMA
1 - Anahtar Teslim Yapı İnşaatları
Gerek grubun kendi içerisinde hazırlanan projelerin, gerekse dışarıda üretilen projelerinizin hayata geçirilmesi için kabadan inceye tüm inşaat hizmetlerini yerine getirmek için yeterli donanım ve uzmanlığa sahip ekipler ile uygulamaya dönük her türlü malzemenin ve hizmetin gerekli koordinasyonu ile uygulamalar gerçekleştirir. Gerek kendi bünyesindeki ekibiyle gerekse dışarıdan destek veren konusunun uzmanı taşeronlarla projelerde, estetikten ödün verilmeden usta işçilikle istenilen sonuçlarda uygulama yapılması  sağlanır.

Bu kapsamda; Endüstriyel yapılar, idari binalar, ofisler, villalar ve lüks konut inşaatları, Eğitim-kültür yapıları, Alışveriş merkezleri...vb anahtar teslim inşaat uygulamaları gerçekleştirilir.

2 - Bahçe Peyzaj Uygulamaları
Peyzaj uygulama ekibimizin yaratıcı, kalıcı, sıra dışı çözümlerle, alışa gelmiş uygulamalar dışında yenilikçi fikirlerle bahçenizi planlar. Hem doğal hem sosyokültürel çevreye göre peyzaj planlama çalışmaları sonrası farklılık yaratan ve binası ile bütünleşen ve devamlılığı olan, görsel kalitesi yüksek yaşam çevreleri yaratmayı  amaçlar. Bu doğrultuda peyzaj projelerinin teknik ekibimizin önerileri doğrultusunda müşterilerimizin zevklerine uygun olmasına dikkat edilir. Ayrıca Emek ve para harcanarak peyzaj planlaması yapılan bahçelerin uzun yıllar güzelliklerini sürdürebilmesi için gerekli teknik bakımları gerçekleştirir. Çim biçme, gübreleme, koruyucu ilaçlama, sulama, ot alma ve budama gibi standart bakım hizmetleri, uzmanlarımızın denetiminde, deneyimli bakım personeli tarafından tekniğe uygun olarak gerçekleştirilir.

3 - İç Mimari Çözümler ve Revizyonlar
İç Mimari Çözümler ve Revizyonlar amaç; sektörde ustalaşmamış, teknik yeterliliği bulunmayan kişiler veya ekiplerce gerçekleştirilen bu işlerin sonucunda da bazen geriye dönülmez. Sizin için projeniz hem boşa masraf ve zaman kaybıdır, Bu neden uzmanla çalışmalısınız!
Öncelikle basit görünen bir tamirat ya da tadilatların, zaman içinde binaya ne gibi bir yan etkiler yaratabileceği, bu nedenle de baştan savma yaptırılan bir çok uygulamanın, yeterli özen gösterilmemesi sebebiyle, yapıya boyundan büyük işler açabileceğini unutulmamalıdır.

En ufak bir imalatta dahi, farklı bir çok ekip işin içine girdiği (Marangozu, elektrikçisi, duvarcısı, sıvacısı, boyacısı...v.s. ) iç mimari çözüm ve tadilat işlerinde organizasyon bozukluğunun (her bir birimin kendi işlerini yapayım derken, başka bir ekibin işini bozduğu, ya da hatalı olan bir şey varsa, bunu başka bir ekibe yüklediği) size yaratacağı sorunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle ortaya çıkan sonuçların vasat ve kalitesiz olacağıda unutulmamalıdır.

Bu nedenlerle iç mimari çözüm ve uygulamalar konunun uzmanlarınca yapılmalıdır. Teknik birimiz uzman teknik elemanlarıyla işi  önce projelendirir, işin bütününü organize eder ve sizin karşınızda tek sorumlu olarak çıkar. Size özel  iç mimari proje alternatifleri üretilir.Uygulamalar profesyonel ekiplerce tamamlanır. Kullanılan malzeme konusunda iş başlamadan ve iş sürecince bilgilendirilirsiniz. Proje sürerken proje ekiplerimiz sizle iletişim halindedi. Bu sayede hedeflediğiniz bütçe içerisinde  kalan, söz verilen zamanda ve size zahmet vermeden sonuçlandırılan uygulamalar gerçekleştirilir.

-Mutfak ve Banyo İç Mimari Uygulamaları
-İç Dış Yalıtım ve Çatı Uygulamaları ve Yeşil Bina Uygulamaları
-Dış Cephe Kaplama(Siding,Terra Cotta,Kompozit,Tuğla,Taş Sıva)

PROJELENDİRME VE TASARIM

Tasarım birimimizin, insanın  içinde bulunduğu koşulları geliştirmek ve ilham verici mekanlar yaratmak için yola çıkar. Tasarım  sadece biçimlerin, şekillerin ve malzemenin birleştirildiği soyut bir eylem değil; insanlar için problem çözme çabasıdır. Tasarım birimiz bu problemleri  sanatsal bir biçime yükselterek, insanların çalışma, yaşama, öğrenme, keşfetme biçimlerini çeşitlendirir ve bu şekilde insanların yaşam tarzlarını zenginleştirir. Bu bağlamda tasarım grubumuz fonksiyonların doğru çözümüne olanak sağlayacak şekilde estetik değerleri  baz alarak mekanın gerektirdiği tarzın ışığında dinamik, verimli, özgün ve fonksiyonel tasarımlar yaratır, fiziksel çevre şartlarını en iyi şekilde değerlendirip amacına uygun konseptler geliştirir.Her proje kendine has çerçeve içinde değerlendirilir ve araştırmaya dayanan bir süreç sonunda ortaya çıkarılır.

Marka ve kimlik kavramlarını ve bunları tasarımlara yansıtmayı iyi bilen yaratıcı bireylerden oluşan proje birimiz Türkiye’nin her noktasındaki müşterilerimizin proje beklentilerine uygun çözümler getirmeyi hedefler.

Alba Mekanik sizi dinler vizyonunuzu öğrendikten sonra isteklerinize ve hedef kitlenize en uygun yaratıcı çözümlerle size geri döner.

Proje grubumuzun proje ve tasarım çalışmaları

 • Müşterinin istekleri doğrultusunda ön projenin hazırlanması ve tasarım öncesi programlama
 • Mimari, statik, mekanik, elektrik projelerinin hazırlanması ve disiplinler arası koordinasyon
 • İç mimari projesinin hazırlanması
 • Dekorasyon malzemelerinin seçimi
 • Peyzaj projesi ve bahçe düzenlemesi
 • Master planlar ve mevzi imar planları,kentsel tasarım projeleri
 • Konsept tasarımlar
 • Uygulamaya yönelik detay çizimleri
 • Metraj, keşif ve teknik şartnamelerin hazırlanması
 • Ön etüt ve fizibilite çalışmaları
 • Stratejik planlama
 • Proje sunumları ve animasyonlar

Çalışmalarını kapsar.

Proje birimiz projeyi oluşturduktan sonra uygulama aşamasında da her daim işin içerinde bulunup tecrübesi ile sonucun her yönden tatmin edici olabilmesini sağlar. Tasarım sürecinin başından imalat aşamasının sonuna kadar olan devamlılığı düşünür buna göre çözümler üretilir. Çözümler kişiye özel ve tek defalık tasarımlar olarak ortaya çıkar.

1 - Yapı Mimari Tasarım ve Tüm Yapı Projeleri İç Mimari
Yapı Mimari Tasarım ve Tüm Yapı Projeleri İç Mimari işleyişimiz, görünüm ve kullanıma yönelik konseptten  proje teslimine kadar gelişen tüm tasarım süreçlerini kapsayan  hizmetlerimizi, müşterilerimizi en doğru şekilde analiz ederek, kimliklerini en iyi şekilde yansıtacak ve ihtiyaçlarına  doğru cevap verecek şekilde yerine getirmeyi amaçlar.Mimarlarımız  tasarım prensiplerini, tasarımın müşteriye özel, estetik, modern ve fonksiyonel olması üzerine kurmuştur.

Tasarım stüdyolarımızda Çevre duyarlılığını esas alan, günümüz insanının hızlı, stresli hayatında ihtiyaçlarına doğru cevap verip hayatını kolaylaştırmak, mekanları  en verimli ve  uzun vadede kullanıcı mutluluğunu gözetecek şekilde oluşturmayı amaçlarken  teknolojik gelişmelerin  yerinde ve doğru kullanarak, estetik, modern ve fonksiyonel  çözümler üretip doğru  altyapı kurgulayarak ekonomik ancak dayanıklı tasarımlar yapmak üzere çalışmalar yürütülür.

Proje takımımız çalıştığı tüm projelerinde şık, estetik ve konforlu mekanlar yaratmaya özen gösterir. Konuttan alışveriş merkezlerine, ofis yapılarından, villa komplekslerinde kullanıcı isteklerini en üst düzeyde karşılayacak modern mimari çizgilerinde fonksiyonel ve kupon tasarımlar yapmaktadır.

Her projenin kendine özgü verileri vardır. Bu veriler tasarımın temelini oluşturmak için en ince ayrıntısına kadar irdelenerek tüm proje rasyonel bir anlayışla ele alınır. Bu doğrultuda çeşitli alternatifler geliştirilerek en doğru sonuca ulaşılır.

Mimari çözümler daima yeni yapı teknolojilerinin ve yeni yaşam biçimlerinin beraberinde getirdiği biçimsel ve işlevsel anlayışla yapım ekonomisini ve sürdürülebilirliğini göz ardı etmeden ele alınır. Farklı ölçeklerdeki tasarlama süreçlerinde yaklaşımlar bütünlük ve akıcılık sergiler. Yani yapının yada tasarım nesnesinin  yaşayanı,içeriği  ve kullanım değerleriyle ilişkileri bir bütün olarak düşünülür. Yapıların işlevsel çözümlerinde mimarlık disiplininin birikimi araç olarak kullanılmaya çalışılırken, biçim ve ifade olarak herhangi bir zamana ait olmama çabası güdülür.

Proje detaylandırılması ve uygulama kalitesinin mimari ürünün başarısının en önemli bileşenlerinden olduğu inancı ile uygulama ve kontrollük hizmetlerinde yüksek standart hedeflenir.

Bilgisayar ortamında bir nesnenin, mekanın veya yapının 3 boyutlu sanal hali oluşturularak, ihtiyaç sahibinin yapacağı yatırımı işe başlamadan görmesi sağlanmaktadır

2 - Dekorasyon Projeleri Peyzaj ve Kentsel Tasarım Projeleri
Eviniz  bahçesi ve çevresiyle değer kazanır. Proje grubumuz Proje ve uygulama konularında yaratıcı, kalıcı, sıra dışı çözümlerle, alışılagelmiş uygulamalar dışında yenilikçi yaklaşımlarla bahçenizi planlar. Hem doğal hem sosyo-kültürel çevreye göre peyzaj planlama çalışmaları yapmayı amaçlar.

Bu doğrultuda peyzaj projelerinin teknik ekibimizin önerileri doğrultusunda müşterilerimizin zevklerine uygun olmasına dikkat edilir.

3 - İç Mimari - Dekorasyon Projeleri
“İyi tasarım herkesin hakkı… hayatınız güzel olacak” Ana fikri ile hedefe ulaşmak için tasarım sadece görsel etki yaratmak için değil, aynı zamanda sağlıklı, konforlu, esnek ve kolay kullanımı yaratmak ile olur.

İç mimari performansı o mekanın içinde yaşayanların mutluluğu ve iş verimindeki artışı ile ölçülür. Görkemli binalar kendi insanlar gibi kendi kişisel karakterlerini ve bir anlamda da içinde yaşayanların dünyaya bakış açılarını yansıtırlar.

İç dekorasyon, ihtiyaçlar, gereklilikler, fonksiyonlar ve zevklerle iç içe ve pahalı bir iştir. Yapılan masrafların boşa gitmemesi, çekilen sıkıntıların katlanarak devam etmemesi için çok iyi düşünülmeli, planlanmalı ve irdelenmelidir

Bir yapının iç dizaynı görsel olarak etkileyici,  sağlıklı, konforlu, estetik, güvenilir, yararlı, esnek kullanıma uygun ve  herkesin içinde olmak istediği bir mekansa tasarım başarılıdır. İşte bu binalar kendileri için harcanan parayı geri öderler.Bu bağlamda ev sahipleri ve yatırımcıları için birer yatırım aracıdırlar.

Ayrıca Mekanlar pozitifliği,motivasyonu ve verimliliği önemli ölçüde etkiler.

Neticede mutlu çalışan ve yaşayan her birey daha üretken  olur ve işletmeye katkıda bulunur.

Bunu sağlamak doğru çalışılmış bir iç mimari tasarımlarla sağlanabilir.

Proje ve iç mimari takımımız işte bunlar ışığında müşteri, yatırımcı ve son kullanıcılar ile birlikte çalışarak binaları her yönden içten ve dıştan en iyi çalışılacak şekilde tasarlar, dekore eder.

İç mimari takımız mekanlarda gelip geçicilikten uzak,çağımızın hız ve moda değişimine boyun eğmeyen, fakat değişime ayak uydurabilen mekanlar yaratmak için çalışır. Farklı olmanız için fark yaratmak temel prensiplerden biridir.

4 - Sanal Gerçeklik Sunumları
Yapacağınız yatırımlarınızda hazır veya hazırlanmakta olan projelerinizin Bilgisayar ortamında 3 Boyutlu halinin oluşturulmasıdır. Kullanılacak olan malzeme, doku ve renkleri ile gerçeğinde tasarlandığı gibi oluşturularak hazırlanan bu çalışmalar hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Proje ekibimiz her türlü 2D ve 3D hazırlığınızı yaparak size istediğiniz sonucu uygulamaya geçmeden görmenizi sağlar

PROJE YÖNETİMİ VE DANIŞMANLIK
- Ön Fizibilite Çalışmaları
Yaptırılacak olan yatırımın ihtiyaca cevap verebilmesi için ,gerekli şartların oluşturulmasında etken faktörlerin araştırılması, etüdlerinin yapılması ve bunların derlenerek rapor haline getirilmesi işleridir.


Kontrollük, İnşaatın projelere uygunluğunun kontrolü ve teslim alınması, Sahada kalite kontrolü

- Metraj,Keşif Hazırlanması
İnşaatını herhangi bir müteahhit bir firmaya vermeyi düşündüğünüz yatırımlarınızda,işin sağlıklı yürütülebilmesi açısından uygulama projeleri üzerinden malzeme miktarlarının hesaplandırması, fiyatlandırılması ve yapım şartlarının belirlenmesi işleridir.

- İnşaat Uygulamaları Danışmanlık Hizmetleri
İnşaat uygulama aşamasında kontrollük hizmetleri,malzeme seçimi,malzeme uygunluğu,yapım tekniği vb. hizmetleri içermektedir.

- Tüm Yapı Grupları Arasındaki Proje ve Uygulama Koordinasyonu
Alba Mekanik yaptığımız tüm bu çalışmalarda başarımızı takım çalışmasına ve takımlarımızın uzmanlığına, entegrasyonuna ve temel çalışma ilkelerine bağlılığımıza  borçluyuz.