Yazılar

Hava Koşullandırma Nedir

Hava Koşullandırma Nedir? Kullanım Avantajları Nelerdir?

Hava Koşullandırma Nedir? Hava Koşullandırma Rehberi

İnsanların bireysel veya ortak kullanım alanlarında konforlarını artırmaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye yarayan hava koşullandırma sistemleri, son yıllarda iklimlendirme cihazlarında yapılan teknolojik gelişmeler sayesinde bir tercih nedeni olmuştur.

Hava Koşullandırma Nedir?

İnsanların kapalı bir ortamda yaşayabilmeleri ve çalışabilmeleri için gereken temel ihtiyaç unsurlarından biri de mekandaki mevcut temiz hava miktarı ve stabil bir nem oranıdır. Hava koşullandırma, çeşitli cihazlar kullanılarak içerideki kirli havanın dışarı atılarak, içerideki havanın solunabilir ve temiz hale getirilmesi işlemidir. Günümüzde hava koşullandırma sistemleri alternatif cihazlar itibariyle bütünleşik bir hizmeti ifade etmektedir.

Hava Koşullandırma Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Hava koşullandırma sistemleri bugün hem ev tipi hem de endüstriyel tip olmak üzere birçok alanda kabul görmüştür. Konutlarda kullanılan hava koşullandırma cihazları yaşam konforunu artırırken, endüstriyel tipi cihazlarda personellerin çalışma veriminde gözle görülür olumlu etki meydana gelmektedir. Yeni inşa edilen birçok konutta ve villada hava koşullandırma sistemleri ses yalıtım, ısı geri kazanım ve nemlendirme sistemlerinin de dahil olduğu bütünleşik bir hizmet alanı yaratmıştır.

Hava koşullandırma sistemleri, temiz hava girişi ve kirli hava çıkışı prensibi etrafında şekillenen bir havalandırma işlemini ifade eder. Cihazda yer alan fanlar sayesinde kapalı ortamdaki alerjen maddeler, nem ve küf dışarıya atılarak, iç ortamda sağlıklı ve huzurlu bir solunum imkanı sağlar. Profi-Air, filtre edilmiş taze havayı sürekli biçimde içeriye alırken, kirli havayı da dışarı atar. Bu sirkülasyon minimum düzeyde enerji sarfiyatı ile gerçekleşirken, uzun vadeli bir kullanım olanağı sunar.

Hava koşullandırma sistemlerinin ısı geri kazanımında önemli bir etkisi vardır. Düzenli kullanım neticesinde %30-%35 arasında enerji tasarrufu sağlayan Profi-Air, uzun vadeli kullanımda gayrimenkul değerini, yıpranma payını azalttığı için artırmaktadır. Hava akışının sağlandığı boru sistemi uluslararası standartlara tabii olup, HY damgası ile tescillenmiştir.

Hava Koşullandırma Sistemleri Neleri Kapsar?

Hava koşullandırma sistemleri genel olarak multi split klimalar ve split klimalar olmak üzere 2 ayrı çeşitten meydana gelir. Kurulumu gerçekleştirilen mekan ve işlem hacmine göre ev tipi ya da endüstriyel tip olarak birçok farklı türü olan bu cihazlar iklimsel koşullar, yapısal özellikler, mekanın iç ve dış hacmi, kullanım amacı ve ihtiyacına göre birden fazla seçeneğe sahiptir.

Isıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin tümünde gözetilen en önemli 3 unsur;

olarak sıralanabilir. Hava koşullandırma sistemlerinin çalışma prensibi yukarıda sayılan seçenekler baz alınarak bir mekana uyarlandıkları için birincil hedef en düşük maliyetle en yüksek verim alınabilecek kompakt yapılı havalandırma sağlanmasıdır. Bunun için gereken asgari koşul cihaz seçimi ve ilk kurulum öncesi mekanda yapılacak olan saha çalışması ve profesyonel ekip-ekipmanlarca gerçekleştirilen durum tespit çalışmasıdır.

  • İlk kurulum maliyeti
  • İşletim masrafları
  • Enerji tasarrufu ve verim oranları

Alba Mekanik ısıtma, soğutma, havalandırma, toz toplama, sıhhi tesisat, bireysel ve merkezi çözümler ile fabrika mekaniği için de özel çözümler üreten bir endüstriyel mekanik firmasıdır. İnsanların konfor alanlarını yaratmalarında çevre dostu ve akılcı çözümler satış öncesi ve sonrası olmak üzere %100 müşteri memnuniyetini önemseyen bir anlayışla hizmet veriyor; kendi sektöründe kaliteli ve etkili bir imza bırakmak istiyoruz. Ürün, hizmet ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.albamekanik.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.