Yazılar

Yangın Tesisat Sisteminin Önemi

Yangın tesisat sistemi, bir binada veya yapının yangına karşı korunması için kullanılan önemli bir sistemdir. Yangın tesisat sisteminin önemi şunlardır:

Yangın Güvenliği:

Yangın tesisat sistemi, binada yangın çıkması durumunda yangının yayılmasını önlemek ve yangını kontrol altına almak için tasarlanmıştır. Bu sistem, yangın algılama, yangın söndürme ve yangın yayılmasını engelleme gibi önlemleri içerir. Yangın tesisat sistemi, can ve mal güvenliğini sağlamak için yangın riskini azaltır.

Yasal Zorunluluk:

Birçok ülkede, yangın tesisat sisteminin binalarda bulunması yasal bir zorunluluktur. Yapı yönetmeliklerinde yangın tesisatıyla ilgili belirli gereklilikler ve standartlar belirlenmiştir. Bu gereklilikler, binaların yangına karşı korunmasını ve yangın güvenliğini sağlamayı amaçlar. Yangın tesisat sisteminin yasal düzenlemelere uygun olması, binanın işletme lisansı alabilmesi için de gereklidir.

Erken Yangın Tespiti:

Yangın tesisat sistemi, yangın çıktığında erken bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Yangın algılama cihazları, duman, ısı veya alevi algılayarak alarm verir. Bu sayede yangın hızlı bir şekilde fark edilir ve yangınla mücadele için gerekli önlemler alınabilir.

Hızlı Müdahale:

Yangın tesisat sistemi, yangını hızlı bir şekilde söndürmek veya kontrol altına almak için tasarlanmıştır. Otomatik sprinkler sistemleri veya yangın söndürme sistemleri gibi sistemler, yangın çıktığında otomatik olarak devreye girerek yangını söndürür veya yayılmasını engeller. Bu sayede yangının kontrol altına alınması için müdahale süresi en aza indirgenir.

Maliyet ve Hasar Azaltma:

Yangın tesisat sistemi, yangın çıkması durumunda oluşabilecek maddi hasarın ve kaybın azaltılmasına yardımcı olur. Yangının erken tespiti ve hızlı müdahale sayesinde yangın yayılımı kontrol altına alınır ve yangının büyümesi engellenir. Böylece yangına bağlı olarak oluşabilecek zararlar minimize edilir.

Sigorta Avantajı:

Yangın tesisat sistemi, sigorta şirketleri tarafından da önemli bir faktör olarak değerlendirilir. Bir binada yangın tesisat sisteminin bulunması, yangın riskini azalttığı için sigorta primlerinde indirim sağlayabilir veya sigorta şirketleri tarafından tercih edilebilir.

Yangin-Tesisat-Sistemi

Yangın Tesisatı Sistemi

Yangın Tesisatı Sistemi

İnsanlık tarihi boyunca gerek bir doğa olayı gerek insan ya da mekan hatası sebebiyle meydana gelenler yangınlar, en yıkıcı ve etkili afetlerden biri olmuştur. Günümüzde yangın önleme, ikaz ve söndürme sistemleri bütünleşik bir hizmet türünü ifade etmektedir.

Yangın Tesisatı Nedir?

Konutlarda ya da işletmelerde meydana gelen yangınlara gerek otomatik gerek manuel müdahale imkanı sunan sistemlere yangın tesisatı denir. Yangınları küçük, orta ve büyük ölçekli yangınlar olarak sınıflandırmak gerekirse yangın söndürme ve ikaz sistemleri mekan ve mekanın içerdiği yanıcı materyallere göre şekillenmektedir. Tekstil atölyelerinde kullanılabilecek yangın söndürme cihazları ile kimya laboratuvarlarında kullanılacak ikaz ve söndürme cihazları arasında bu bakımdan fark vardır.

Yangının çıkış türü ve nedeni müdahalede kullanılacak olan yöntemlerin ve söndürme elemanlarının da ne olacağını belirler. Kıvılcım, alev, gaz ya da ısı algılayan yangın sensörleri ile sulu ve susuz söndürme sistemleri, yangının daha da büyümeden söndürülmesine ya da büyüyen bir yangında itfaiye gelene kadarki sürede erken müdahale şansı tanır. Konutlardaki söndürme ve ikaz sistemlerinin yanı sıra işletmelerde kullanılan cihazlar ve konumlandırmalar yasal prosedürlere tabiidir. Yangın yönetmelikleri insanların ve işletmelerin can-mal kaybını önlemede önemli bir yere sahiptir.

Yangın Tesisatının Önemi

Yalnızca yangın değil hemen hemen tüm diğer afetlerde meydana gelen can ve mal kayıplarının ağırlıklı nedeni yetersiz veya gereksiz önlemlerden kaynaklanır. Dere yatağına yapılan bir evin sel sularında yıkılması ya da deniz kumuyla inşa edilen bir apartmanın orta şiddetli bir depremde ağır hasar görmesi bahsedilen bu yetersiz veya gereksiz önlemlere örnektir. Yangınlar, uygun saha çalışması ve profesyonel destek ile önlenebilir ve maddi-manevi mağduriyetlerin önüne geçilebilir.

Yangınların ne zaman ya da hangi koşullarda meydana geleceği bilinemez olsa da hem çıkış hem de müdahale türü olarak senaryolaştırılabilir olaylardır. Yangın tesisatının etki alanı, kullanılacak söndürme, ikaz, alarm, tahliye ve ilk yardım cihazları, konumlandırmalar ve mekan içindeki önemli mülklerin muhafazası gibi birbirinden farklı etmenlere yönelik geliştirdiğimiz profesyonel yangın tesisat sistemi, satış öncesi ve sonrası olmak üzere sizin, evinizin ve işletmenizin maddi-manevi kayıp yaşamaması için sunduğumuz bütünleşik bir hizmettir. 

Alba Mekanik ısıtma, soğutma, havalandırma, toz toplama, sıhhi tesisat, bireysel ve merkezi çözümler ile fabrika mekaniği için de özel çözümler üreten bir endüstriyel mekanik firmasıdır. İnsanların konfor alanlarını yaratmalarında çevre dostu ve akılcı çözümler satış öncesi ve sonrası olmak üzere %100 müşteri memnuniyetini önemseyen bir anlayışla hizmet veriyor; kendi sektöründe kaliteli ve etkili bir imza bırakmak istiyoruz. Ürün, hizmet ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.albamekanik.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Portföy Ögeleri