Yazılar

Sıhhi Tesisat Sistemi

Sıhhi Tesisat ve Önemi

Kuyu ya da kaynak gibi sabit bir merkezden alınan suyun evlerde, işyerlerinde, atölyelerde, fabrikalarda ya da diğer ticari işletmelerde kullanılması ve kullanılan suyun tekrar gidere taşınması için yapı içinde oluşturulan sisteme sıhhi tesisat denmektedir. Lavabo, tuvalet, banyo küveti, bahçe fıskiyesi ya da klozet sıhhi tesisatın hizmet ettiği başlıca elemanlar olmakla beraber endüstriyel faaliyet gösteren yapılarda daha farklı çalışma prensibine sahip olan birimler mevcuttur.

Sıhhi Tesisatın Önemi Nedir?

Su, insanların en temel ihtiyaçlarından biridir. Temizlikte ve içmede kullanılan suyun evlere şebeke hattından dağıtılmasıyla yapı içinde yer verilen ana ve ara bağlantı boruları yapı projesine uygun biçimde döşenmiştir. Borularda sık sık arıza, bozulma, yıpranma, aşınma, zedelenme ya da tıkanma meydana gelmemesi için sıhhi tesisat projesinde kullanılan işçilik ve malzeme kalitesi hayati önem taşır. Özellikle birden çok iç üniteden meydana gelen apartmanlarda ve sitelerde sıhhi tesisat hizmeti bütünleşik bir hizmet gerektirir.

Su yalnızca içimde değil beden temizliğinde de kullanılan en temel giderlerden biridir ve insan vücudunun alışkın olduğu bir takım standart değerler vardır. Çeşmelerden akan suyun sahip olduğu pH değeri, sertliği, içerdiği bakteri oranı, rengi, kokusu ve akışkanlığı gibi birçok faktör insan sağlığını doğrudan doğruya etkilemektedir. Günümüzde şebeke suyunu daha nitelikli, temiz ve hijyenik hale getiren filtrasyon cihazları ve sistemleri diğer bir alternatif çözüm olarak karşılık bulmaktadır. 

Sıhhi tesisatın insan vücuduna ve yapılara olan etkisine değinecek olursak;

  • Kullanılan suyun gidere layıkıyla taşınması ve yapı haznesinden tasfiyesi ortamda kötü kokuların ve bakteri üremesinin önüne geçmektedir. 
  • Yaşanabilir bir kent hayatı ve bireylerin konfor alanları temiz, hijyenik ve nitelikli suya erişim sağlamakla mümkündür.
  • Suyun iletileceği boruların kalitesi hem içmede hem de bedensel ve mekansal temizlikte oldukça önemlidir. Yumuşatılmış suların saç ve cildi beslediği; şebeke suyunun ise uzun vadede zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. 
  • İklim koşulları, tesisatın döşeneceği mekan ve faaliyet türü hem kullanılacak malzemelerin hem de proje detaylarının şekillenmesinde birincil rol oynar. Kişisel konut ve endüstriyel mekan olarak kabaca ikiye ayrılabilecek yapılarda izlenecek yöntem değişiklik göstermektedir.

Alba Mekanik Güvencesiyle Sıhhi Tesisat Hizmeti!

Alba Mekanik ısıtma, soğutma, havalandırma, toz toplama, sıhhi tesisat, bireysel ve merkezi çözümler ile fabrika mekaniği için de özel çözümler üreten bir endüstriyel mekanik firmasıdır. İnsanların konfor alanlarını yaratmalarında çevre dostu ve akılcı çözümler satış öncesi ve sonrası olmak üzere %100 müşteri memnuniyetini önemseyen bir anlayışla hizmet veriyor; kendi sektöründe kaliteli ve etkili bir imza bırakmak istiyoruz. Ürün, hizmet ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.albamekanik.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.