Radyatör İle Isıtma

Radyatör İle Isıtma 

İç ve dış mekanik tesisatta en popüler sistemlerden biri olan radyatör ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirebilen kullanışlı bir uygulamadır. Mekanik tesisatta ağırlıklı olarak ısıtmada kullanılan radyatörler radyasyon ve taşınım (konveksiyon) olmak üzere 2 ayrı çalışma prensibine sahiptir.

Radyatör İle Isıtma Nasıl Sağlanır?

Malzeme biçimi ve cinslerine göre 4’e ayrılan radyatörlerin ortak özelliği sıcak suyun dolaşım aracılığıyla mekan içinde ısıtmayı sağlamasıdır. Kazan dairesi ya da diğer su birikim ünitesindeki sıcak suyun radyatörde sirküle olması esnasında yaşanan ısı kaybı kabul edilebilir ölçüde olmakla beraber ısı geri kazanım sistemleri ve yalıtım uygulamasıyla radyatör ısıtmasından maksimum verim alınabilir.

Radyatör Çeşitleri Nelerdir?

Malzeme biçimi ve cinsine göre radyatörler 4 ana türe ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Alüminyum Radyatör: Sirküle olan su hacmi diğer radyatör türlerine göre daha az olsa da kapladığı yüzey alanı itibariyle en geniş biçim olması sebebiyle en geniş ısıtma yüzeyine sahip olan radyatör türüdür. Alüminyum radyatörler ağırlıklı olarak geniş alana ısı yayılması hedeflenen iç mekanlarda tercih edilmektedir.
  • Dilimli Çelik Radyatör: Diğer radyatörler ile kıyaslandığında barındırabildiği su hacmi en düşük olan dilimli çelik radyatörler malzeme kalitesi ve üretim sıklığı sebebiyle ilk kurulum maliyeti en düşük olan radyatörlerden biridir. Günümüzde daha dekoratif radyatörler sebebiyle talebi azalmaktadır.
  • Döküm Radyatör: Ekonomik ömrü 30+ olan yapılarda görmeye alışkın olduğumuz döküm radyatörler en dayanıklı çeşit olarak kabul görmektedir. Demirin iletkenliğini en etkili ve verimli biçimde kullanabılmak için dilimlerin sayısı mekan içi özelliklere ve iklim koşullarına göre konumlandırılarak ısıtma sağlanmış olur. 
  • Panel Radyatör: Mekan içi özellikler, iklim koşulları ve estetik anlayışına göre dalgalı ya da düz panellerden oluşan panel radyatörler günümüzde en yaygın kullanıma sahip olan radyatör türüdür. Kullanım alanı itibariyle evler, işyerleri, ofisler, atölyeler, okullar, kafeler ve hastaneler olmak üzere hemen hemen tüm iç mekanlarda kullanılabilen panel radyatörlerde su sirkülasyonu periyodik bakım ve temizlikler ile iyileştirilebilmektedir. 

Radyatör seçiminde dikkat edilmesi gerekenler kullanım ömrü, su hacmi, ilk kurulum ve işletim maliyeti, ağırlık ve kapladığı hacim, güvenlik, ısıtma yüzeyi miktarı, estetik görünüm ve temizlenebilme olarak sıralanabilir.

Alba Mekanik ısıtma, soğutma, havalandırma, toz toplama, sıhhi tesisat, bireysel ve merkezi çözümler ile fabrika mekaniği için de özel çözümler üreten bir endüstriyel mekanik firmasıdır. İnsanların konfor alanlarını yaratmalarında çevre dostu ve akılcı çözümler satış öncesi ve sonrası olmak üzere %100 müşteri memnuniyetini önemseyen bir anlayışla hizmet veriyor; kendi sektöründe kaliteli ve etkili bir imza bırakmak istiyoruz. Ürün, hizmet ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.albamekanik.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.