Isı Pompası

Tasarruftaki Ayrıntı Isı Pompası

Tasarruftaki Ayrıntı Isı Pompası

Isıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde son yılların en pratik ve çevre dostu cihazlarından olan ısı pompası yüksek enerji tasarrufu ve verimliliğiyle kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Isı Pompası Nedir?

Ortamda oldukça düşük ve etkisiz miktarda bulunan enerji türlerini eşanjörler aracılığıyla ısıtma, soğutma ya da havalandırma amacıyla kullanabildiğimiz cihazlar ısı pompası olarak adlandırılabilir. Hava, su ya da toprak gibi enerji kaynaklarından beslenerek iç ortamdaki iklimlendirmeyi sağlayan ısı pompaları beslendikleri kaynak türlerine ve dönüşüm özelliklerine göre kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır.

Isı Pompası Türleri Nelerdir?

Isı pompaları beslendikleri kaynak türlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Günümüz kullanımında aslan payı hava kaynaklı ısı pompaları iken, iklim ve mekan koşullarından doğan ihtiyaçlar neticesinde su kaynaklı ve toprak kaynaklı ısı pompaları da mevcuttur. Isının alındığı ve ısının taşındığı ortam biçimlerine göre sınıflandırılabilen ısı pompaları %75 ortamdaki enerji kaynağından; %25 oranında ise elektrikten beslenir. 

  • Hava Kaynaklı Isı Pompaları: Kullanım alanı ağırlıklı olarak ılıman iklimlerde karşılık bulan hava kaynaklı ısı pompaları, ortamdaki düşük dereceli ısıyı dönüştürerek iç mekanda yüksek derecede ısıtma sağlamaktadır. Beslendiği kaynak ve mekan içinde ortaya çıkardığı faaliyet türü hava olduğu için bu şekilde adlandırılmıştır. Havadan havaya olduğu gibi havadan suya çalışan hava kaynaklı ısı pompaları da mevcuttur. Bu tür cihazlara ise ağırlıklı olarak havuzlarda ve tuz odalarında rastlanır.
  • Su Kaynaklı Isı Pompaları: Yakınında su kuyusu, göl ya da deniz gibi su kaynağının bulunduğu ortamlarda su kaynaklı ısı pompaları tercih edilmektedir. Hava kaynaklı ısı pompalarında ani sıcaklık değişimlerinde yaşanan stabilizasyon problemi, su kaynaklı ısı pompalarında büyük bir sorun değildir. Kurulum ve işletim maliyeti itibariyle hava kaynaklı ısı pompalarına nazaran daha pahalı bir klimatizasyon faaliyetidir.
  • Toprak Kaynaklı Isı Pompaları: Beslendiği kaynak toprak olan ve çok yönlü kullanıma sahip olan toprak kaynaklı ısı pompaları ağırlıklı olarak özel teşebbüslerden doğan rafine bir tercih olarak karşılık bulmaktadır. Villalar ve diğer özel mülklerde son yıllarda tercih edilen bu tür ısı pompaları, yerden ısıtma ve diğer iklimlendirme cihazlarıyla entegre biçimde çalışmaktadır. Hava ve su kaynaklı ısı pompalarına göre en maliyetli ve iş yükü gerektiren yöntemdir.

Isı Pompasının Avantajları Nelerdir?

Isı pompaları kurulumu ve işletimi oldukça pratik olan kompakt yapılı cihazlardır. Bakım-onarım masrafları neredeyse hiç olmayan ısı pompaları fanlar aracılığıyla çalışsa da neredeyse hiç gürültü kirliliğine sebep olmaz. Herhangi bir ısıtma, havalandırma, soğutma, toz toplama ya da hava koşullandırma cihazında en önemli iki unsuru ‘’ilk kurulum maliyeti’’ ve ‘’işletim maliyeti’’ oluşturur. Isı pompaları, gelişen teknoloji ve çevre duyarlılığı sebebiyle işletmeler ve konut sahipleri tarafından tercih edilen en uygun çözümlerden biridir. 

Alba Mekanik ısıtma, soğutma, havalandırma, toz toplama, sıhhi tesisat, bireysel ve merkezi çözümler ile fabrika mekaniği için de özel çözümler üreten bir endüstriyel mekanik firmasıdır. İnsanların konfor alanlarını yaratmalarında çevre dostu ve akılcı çözümler satış öncesi ve sonrası olmak üzere %100 müşteri memnuniyetini önemseyen bir anlayışla hizmet veriyor; kendi sektöründe kaliteli ve etkili bir imza bırakmak istiyoruz. Ürün, hizmet ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.albamekanik.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.