Yangın Tesisatı Sistemi

Yangın Tesisatı Sistemi

İnsanlık tarihi boyunca gerek bir doğa olayı gerek insan ya da mekan hatası sebebiyle meydana gelenler yangınlar, en yıkıcı ve etkili afetlerden biri olmuştur. Günümüzde yangın önleme, ikaz ve söndürme sistemleri bütünleşik bir hizmet türünü ifade etmektedir.

Yangın Tesisatı Nedir?

Konutlarda ya da işletmelerde meydana gelen yangınlara gerek otomatik gerek manuel müdahale imkanı sunan sistemlere yangın tesisatı denir. Yangınları küçük, orta ve büyük ölçekli yangınlar olarak sınıflandırmak gerekirse yangın söndürme ve ikaz sistemleri mekan ve mekanın içerdiği yanıcı materyallere göre şekillenmektedir. Tekstil atölyelerinde kullanılabilecek yangın söndürme cihazları ile kimya laboratuvarlarında kullanılacak ikaz ve söndürme cihazları arasında bu bakımdan fark vardır.

Yangının çıkış türü ve nedeni müdahalede kullanılacak olan yöntemlerin ve söndürme elemanlarının da ne olacağını belirler. Kıvılcım, alev, gaz ya da ısı algılayan yangın sensörleri ile sulu ve susuz söndürme sistemleri, yangının daha da büyümeden söndürülmesine ya da büyüyen bir yangında itfaiye gelene kadarki sürede erken müdahale şansı tanır. Konutlardaki söndürme ve ikaz sistemlerinin yanı sıra işletmelerde kullanılan cihazlar ve konumlandırmalar yasal prosedürlere tabiidir. Yangın yönetmelikleri insanların ve işletmelerin can-mal kaybını önlemede önemli bir yere sahiptir.

Yangın Tesisatının Önemi

Yalnızca yangın değil hemen hemen tüm diğer afetlerde meydana gelen can ve mal kayıplarının ağırlıklı nedeni yetersiz veya gereksiz önlemlerden kaynaklanır. Dere yatağına yapılan bir evin sel sularında yıkılması ya da deniz kumuyla inşa edilen bir apartmanın orta şiddetli bir depremde ağır hasar görmesi bahsedilen bu yetersiz veya gereksiz önlemlere örnektir. Yangınlar, uygun saha çalışması ve profesyonel destek ile önlenebilir ve maddi-manevi mağduriyetlerin önüne geçilebilir.

Yangınların ne zaman ya da hangi koşullarda meydana geleceği bilinemez olsa da hem çıkış hem de müdahale türü olarak senaryolaştırılabilir olaylardır. Yangın tesisatının etki alanı, kullanılacak söndürme, ikaz, alarm, tahliye ve ilk yardım cihazları, konumlandırmalar ve mekan içindeki önemli mülklerin muhafazası gibi birbirinden farklı etmenlere yönelik geliştirdiğimiz profesyonel yangın tesisat sistemi, satış öncesi ve sonrası olmak üzere sizin, evinizin ve işletmenizin maddi-manevi kayıp yaşamaması için sunduğumuz bütünleşik bir hizmettir. 

Alba Mekanik ısıtma, soğutma, havalandırma, toz toplama, sıhhi tesisat, bireysel ve merkezi çözümler ile fabrika mekaniği için de özel çözümler üreten bir endüstriyel mekanik firmasıdır. İnsanların konfor alanlarını yaratmalarında çevre dostu ve akılcı çözümler satış öncesi ve sonrası olmak üzere %100 müşteri memnuniyetini önemseyen bir anlayışla hizmet veriyor; kendi sektöründe kaliteli ve etkili bir imza bırakmak istiyoruz. Ürün, hizmet ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için www.albamekanik.com.tr web adresini ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.